Home / Sortiment / Öl / Imperial Stout

Imperial Stout

Imperial Stout är en extra stark stout. Ursprungligen gjordes den stark och humlerik för att klara frakten till avlägsna platser.


Artikelnr Systembolaget: 89473
Alkoholhalt: 7,0%
Stamvörtstyrka: 17,3 Plato
Pris: 25,70

 

Klicka för att beställa
från Systembolagets e-beställning  --->





Serienummer återförsäljare: 135033


Imperiet som åsyftas i namnet är Katarina den storas Ryssland. Hon var en stor älskare och importör av extra stark stout. Det passar bra till ostron och skaldjur, och till choklad och chokladrätter.

Tål lagring
Ett så starkt öl som det är frågan om, kräver lång lagringstid för att det skall mogna och bli harmoniskt. I gengäld tål det att lagras på flaska många år efter tappning. Troligtvis blir det som bäst när det är mellan fem och tio år gammalt, men av garantiskäl stämplar vi hållbarheten till 6 år.

En fyllig, mäktig smak
Vi har använt havre- och olika sorters kornmalt tillsammans med mängder av rostat korn. För att balansera den kraftiga maltkaraktären använder vi rikligt av humlesorterna Magnum och East Kent Goldings. Ölet bör serveras vid en temperatur på ca 13-15°. Smaken är fyllig och mäktig, med stor beska, rostad karaktär med inslag av mörk choklad och mocka. Färgen är mörk, nästan svart, och vi hittar mycket aromatisk humle, rostade toner och lite tjära i dess doft.

 

Utmärkelser

På Stockholm Beer & Whisy Festival,
i kategorin LJUS LAGER LÅG TILL MEDELHUMLAD MAX 5,9%
har Nils Oscar tagit emot följande priser:

1999- Brons på fat
2000- Brons på flaska, Silver på fat
2001- Brons på fat
2002- Silver på flaska, Brons på fat
2004- Brons på fat
2007- Silver på fat

Recept som passar till               Nils Oscars öl

Färskpotatis på rosenkvist
Krispigt panerad gösfilé
Gul currygryta med lövbiff